top of page

Nevével ellentétben a tibeti terrier nem terrier. FCI besorolása szerint társasági kutya, eredetét tekintve munkakutya. Napjainkban szinte kizárólag kedvencként tartják, terelésre, jelzésre csak hazájában alkalmazzák.

Megjelenése:

 

Közepes méretű, hosszúszÅ‘rű, kvadratikus (négyzetes) felépítésű, masszív csontozatú kutya. Farkát a hátára kunkorítva hordja. Szemei sötétbarnák, orra fekete. SzÅ‘rzete kettÅ‘s rétegű, az aljszÅ‘r puha, a fedÅ‘szÅ‘r dús, egyenes vagy enyhén hullámos. Minden szín megengedett kivéve a csokoládé és a májbarna. Utóbbi szÅ‘rszínek barna orral és gyakran zöld szemmel párosulnak. Az ilyen színezetű tibeti terrierek tenyésztése nem javasolt.

Marmagasság: ~35-40cm, Testtömeg: 10-14kg. Életkor: 15-18év.

​

Jelleme:

 

Valószínűleg a nomádokkal való szoros együttélés folytán alakultak ki a tibeti terrier máig megmaradt csodálatos tulajdonságai. Ez a fajta rendkívül intelligens, alkalmazkodó képes, kitartó és nagyon jó túlélÅ‘. A legfontosabb számára „falkája”, a család.

A Tibeti-fennsíkon embernek, állatnak egyaránt meg kell küzdenie a természet erÅ‘ivel a túlélésért. Ezt csak összehangolt együttműködéssel lehet elérni. Ennek alapja a feltétlen bizalom. A nomádok nyugodtan a kutyáikra bízhatták málhás állataik irányítását, nyájuk terelését, sátraik Å‘rzését, sÅ‘t még gyermekeik felügyeletét is. Innen maradhatott fenn rendkívül jó jelzÅ‘készsége is. Ezt hangos, rövid ugatással teszi szokatlan zaj esetén, illetve idegenek érkezésekor. Feleslegesen nem ugat, csak ha közölni szeretne valamit.

Alkalmazkodó képességének köszönhetÅ‘, hogy egyaránt hű társa egyedül élÅ‘ idÅ‘s embernek illetve sportos, aktív fiatal gazdinak és a gyerekeknek is fáradhatatlan játszótársa. Nagyon szeret utazni, gyorsan feltalálja magát idegen helyeken. Így utazni, nyaralni, „telelni” is nyugodtan magunkkal vihetjük. A legtöbb tibeti terrier imádja a havat. Jókat kergetÅ‘znek, hemperegnek benne.A tibeti terriernek az a fontos, hogy a gazdájával lehessen. Kiegyensúlyozottságából adódóan nyugodtan fekszik a gazdi lába mellett, amíg az dolgozik, de mindig figyel, bármikor képes a játékra. Szeretnek labdázni, kergetÅ‘zni a gazdival. Mozgékonyságának és gazdijával való harmonikus kapcsolatának köszönhetÅ‘en sikeres agility kutyák válhatnak belÅ‘lük. Fáradhatatlan játékossága idÅ‘s koráig megmarad. IdÅ‘sen is ugyanolyan vidámak és szórakoztatóak, mint a kölykök. Békés, barátságos kutyák, akik szeretnek odabújni a gazdához, de egyben arisztokratikus személyiségek is, büszkeséggel telve. De a szemük elárulja Å‘ket, mert a játékosság, huncutság mindig megcsillan benne.

Természetesen mindezen jellemzÅ‘i csak akkor mutatkoznak meg, ha egyenrangú félként kezeljük. Kényszerre és parancsolgatásra makacssággal válaszol. Nem tesz meg semmit, amit nem ért. Ugyanúgy beszélni kell vele, mint ahogyan két ember beszélget. Szeret hallgatózni és mindenrÅ‘l tudni akar, de nem tolakodóan kíváncsi. Az idegenekkel udvarias, de velük szemben zárkózott marad, amíg jobban megismerik egymást.

​

Eredet:

​

A tibeti fajták eredete több ezer évre vezethetÅ‘ vissza, fejlÅ‘désük teljes története valószínűleg soha nem lesz ismeretes. A tibetiek vallása szerint a reinkarnáció során az ember kutyaként ismét visszatérhet a földre, ez meglehetÅ‘sen nagy tiszteletet hozott ezeknek az állatoknak. A lélek eme hordozójának megölése vagy eladása súlyos bűnnek számított. Különös tisztelet jeleként kivételként szabad volt ajándékba adni kutyát, mint szerencsehozó jószágot. A régi hit következményeként a láma tehát apró, fÅ‘képpen fehér vagy aranyszínű kölyköket kapott a pásztoroktól ajándékként. Ugyanakkor a szerzetesek az alom nagyobb példányait odaajándékozták a pásztoroknak cserébe, hogy azok élelemmel lássák el Å‘ket.

Míg a tibetiek a bozontos, hosszú szÅ‘rű kis kutyákat „apso”-nak nevezték (jelentése: sok-sok szÅ‘rrel fedett), anélkül, hogy közelebbrÅ‘l meghatározták volna a különbséget, addig ma két vonalat különböztetünk meg: a nagy (tibeti terrier) és a kicsi apsót (lhasa apso). A terrier név félreértésekhez vezet, mert sem jelleme, sem tulajdonságai alapján nincs benne semmi terrierszerű.

Dr. Agnes R. H. Greig angol doktornÅ‘nek köszönhetjük, hogy a fajta eljutott Európába. 1922-ben Cawnpore-ban egy befolyásos tibeti férfi feleségén végzett sikeres műtétet. A család hálája jeléül egy tibeti terrier szuka kölyökkel ajándékozta meg, akit Buntinak hívtak. Még Indiában született meg az elsÅ‘ alom, 1924. karácsonyán. 1926-ban érkezett az elsÅ‘ három tibeti terrier Angliába, Bunti és két kölyke. Dr. Agnes Greig édesanyja, Mrs. A. Renton Greig alapította ezzel a három kutyával a híres Ladkok kennelt. KésÅ‘bb még érkeztek tibeti terrierek Indiából. Az elsÅ‘ alom Angliában 1927-ben született, a legtöbb Európában élÅ‘ tibeti terrier ezen kutyák leszármazottja. Magyarországra az elsÅ‘ tibeti terrier a’80-as években érkezett. Az elsÅ‘ alom 1988-ban született Molnárné Lángi Éva Dsans-Blun nevű kennelében. Több gyÅ‘ztes és ken­nel­a­la­pí­tó kutya került ki innen.

​

forrás: wikipédia

​

​

​

​

Tibeti Terrier

bottom of page